Hepatit

Pin It

Karaciğerin iltihabıdır ve insan vücudunda olumsuz bulguya yol açar. Hepatitlerin birkaç türü vardır. Bazıları virüslere bağlı bazıları değildir.

Genellikle hastalığı virüsler tetiklemektedir. Bazı ilaçlar toksine ve alerjiye neden olmaktadır. Bu gibi reaksiyonlar çeşitli kimyasal maddelerde metal (demir) bileşikleri, tiner ve alkol ortamlarında görülmektedir. Hepatit hastalığı karaciğerde şişkinlik iltihaplanma ve hücrelerin ölümleriyle ilerlemeye devam eder. Sağlıklı bir karaciğer ölü hücrelerin yerine yeni hücreler üreterek fonksiyonlarına devam eder. Bazı durumlarda karaciğer bu hastalıkla mücadele edemez ve hastalık uzun zaman veya ömür boyu sürerek kronik hepatit kalmaktadır. Bu insanlara enfekte (mikrop taşıyıcı) adı verilir. Bu hastalar kanser ve siroz riskini taşımaktadırlar. Bazı hastalarda hastalık semptomları görülmemektedir.

Karaciğer fonksiyonlarına arasında safra, kan pıhtılaşma faktörleri, ve bir çok enzimin üretimi yer alır. Ayrıca kolesterolün metabolizması, kan şekeri seviyesinin normal değerde tutulması, bazı hormonların düzenlenmesi ve alkol dahil ilaçların ve zehirli maddelerin temizlenmesi (arındırılması) hep karaciğerin fonksiyonları arasındadır. Hepatit hastalığı durumunda bu fonksiyonlar bozulmaktadır. Tedavi süresince karaciğerin durumu kontrol altında tutulmalı ilaç tedavisinde çok dikkatli olunmalıdır. Karaciğerin fonksiyonlarının ciddi biçimde bozulmasının önlemini almak gerekmektedir. Karaciğer fonksiyonlarının bozukluğu koma ve ölümlere neden ola bilir.

Semptomlar: Hepatit hastalığı bazı semptomlar dışında bütün türlerinde belirtiler aynıdır. Belirtiler iştahsızlık, baş ağrıları, yüksek ateş, yorgunluk, mide bulantısı ve istifra gibi. Bazı hastalarda deri yüzeyinde sarı renk oluşur (sarılık). Sarılık hastalığı koyu renk idrardan, karnın sağ üst tarafındaki ağrılardan, kas ağrılarından ve deri üzerindeki isiliklerden de belli olur. Bazı enfekte kişilerde hastalık hiçbir belirti göstermeden ilerler, bu nedenle de uzun süre hastalığın farkında olamazlar. 

Hepatit A: Hepatit A virüsü fekal ve oral yollardan bulaşır. Kontamine sular ve bakteri bulunan gıdalar bu hastalığa neden ola biliyor. Hepatit A Epidemik hepatit ve enfeksiyonel hepatit kadar yaygındır. Virüs bakterili gıda ve sulardan yayılmaktadır. Aynı zamanda hastalıklı kişilerle direk temas sonucuyla da bulaşmaktadır. Genellikle hijyene dikkat edilmediği (özellikle iyi yıkanmayan ellerden) vücuda alınmaktadır.

Semptomlar Hepatit A hastalarında mide bulantısı, yüksek ateş, iştahsızlık, karın bölgesi ve kas ağrıları, baş ağrıları, çabuk yorulma. Hastalığın ilk belirtileri hastalandıktan 30 gün sonra görülmektedir. Ancak dışkı tahlilinden 2 hafta içinde hastalık tespit edilebilmektedir. Hastalığa yakalananlar farkında olmadan çevreye mikrobu yaymaktadırlar. Hepatit A çok nadir durumlarda ölümcül olmaktadır.      

Hepatit B: Hepatit B virüsü enfeksiyonu hastalığın en sık nedenidir. Geçmişte kan trasfüzyonları en sık bulaşma nedeni sayılır iken. Günümüzde bu hastalığın nedenleri vücuttaki diğer sıvılarla da bulaştığı kanıtlanmıştır. Rahim sıvıları ve sperm gibi. Hastalığın cinsel ilişkilerle de bulaştığı görülmektedir. Yeni doğan bebeklerde hastalık anne karnındayken plasenta vasıtasıyla bulaşmaktadır.

Semptomlar Hepatit B ilk aşamada çok yavaş ilerlemektedir. Hastalığın belirtileri ancak birkaç aydan sonra görülmektedir. Hepatit B karaciğere hasar vererek fonksiyonlarını kaybetmesine sebebiyet vermektedir. Bazı durumlarda enfeksiyon çok yavaş ilerlediği için, hastalık algılanamaz. Genellikle görülen belirtiler, sarılık, karın bölgesinde ağrılar, bazen kaşıntılı isilik meydana gelmektedir. Birçok insan bu hastalıktan karaciğerinde kalıcı bir hasar kalmadan iyileşmektedir, ancak her 10 kişiden 1 sinde kronik hepatit oluşmakta veya virüs taşıyıcısı olmaktadır. Bazı durumlarda karaciğer sirozu da görülmektedir.

Hepatit C: hepatit C, B virüsünün bir başka çeşididir. Günümüzde bu hastalığın nedenlerinden en başında kan nakli gelmektedir. Cinsel yolla bulaşma riski çok düşüktür. Enfekte kişinin (mikrop taşıyan) virüs sayısının çok düşük düzeyde bulunduğundan antijenlerin doğrudan gösterilmesi mümkün değil.

Semptomlar hastalık 50 günden sonra ortaya çıkmaktadır. Hastalık taşıyıcı veya kronik duruma dönüşebiliyor. Başarılı tedavi yöntemi interferon sayılmaktadır. Çünkü bu yöntem diğer virüsleri de ortadan kaldırmaktadır.

Pin It

Siyatik Nedir?

Belirtileri ve sebepleri  Siyatik, omurilik aralığında (disk) bulunan sinir köklerinin iltihablanmasıdır...

Devamı...

Sokoterapi

Sağlıklı beslenmede meyve ve sebzenin yeri çok önemlidir: Taze sıkılmış meyve...

Devamı...

Şeker Hastalığı

Kandaki glikoz oranının yükselmesi ve insülin eksikliği şeker hastalığına yol...

Devamı...

Dengeli Beslenme ve Sağlıklı Hayat

Eğer har zaman sağlıklı ve güler yüzlü olmak istiyorsanız, ruh...

Devamı...

Prostat

Prostat ve Prostatitis (enflamasyon) kaynağı iltihap olan bir hastalıktır. Enfeksiyon...

Devamı...

Menopoz

Menopoz ilerleyen yaşlarda, genellikle 45–50 yaşlarında ortaya çıkar. Hastalığın en belirgin...

Devamı...

Manuel Tedavi

Çağdaş tıbbın yeni bir bölümü sayılmakta olsa bile kökleri çok...

Devamı...

Kalbimiz...

Kalbimiz nasıl bir şeydir?Neden biz onu sağlıklıyken hiç hatırlamıyoruz ve...

Devamı...

İdrar Hastalıkları

Bu durum genellikle kadınlarda doğum travması ve menopoz dönemlerinde rastlanmaktadır...

Devamı...

Hepatit

Karaciğerin iltihabıdır ve insan vücudunda olumsuz bulguya yol açar. Hepatitlerin...

Devamı...

Gözlerden Hastalık Teşhisi

Gözlerden teşhis çağlardan beri kullanılan ve en hızlı hastalık teşhis...

Devamı...

Egzama

Halkın büyük kısmı egzamayı derinin alerji olması veya iltihaplanması sırasında...

Devamı...

Depresyon

Depresyon bir yorgunluk veya genel olarak sağlığın bozulmasıyla ortaya çıkar...

Devamı...

Çimlenmiş Tohumların Şifalı Gücü

Tahıl ve baklagillerin çimlenmiş tohumları sağlıklı beslenme uzmanları tarafından her...

Devamı...

Bronşit

Soluk boruları, akciğer, gırtlak ve nefes borusu kana oksijen veren...

Devamı...

Biyoenerji

Çok açık olamayan fakat bilimsel bir anlam taşıyan biyoenerji, hayatımızın...

Devamı...

Bitkilerle Tedavi

Kainat eczanesinde her türlü hastalığın doğal ilacı mevcuttur. Hastalıkların tedavisinde bitkisel...

Devamı...

Bel ve Boyun Fıtığı

Sebepleri: Bel ve boyun ağrılarına çoğunlukla ağır kaldırmak, uzun süre oturmak...

Devamı...

Baş Ağrısı

Baş ağrısı en sık rastlanan ve bütün vücudu etkileyen şikayetlerden...

Devamı...

Bağışıklık Sistemi

Moral bozukluğunun, sinirli hallerin, yorgunluğun, uykusuzluğun veya tersi çok fazla...

Devamı...

Andropoz ve Tedavisi

Hayatın sonbaharını ilkbahara çevirebilir miyiz?   Andropoz Nedir? Unutmayınız ki siz kendinize ve...

Devamı...
  • Bu e-Posta adresi istenmeyen posta engelleyicileri tarafından korunuyor. Görüntülemek için JavaScript etkinleştirilmelidir.
  • +90 533 742 81 08

Sarıgüzel Cad. No: 8/3

Fatih / İSTANBUL